top of page
  • תמונת הסופר/תItay Alon

חגים ואירועים מיוחדים בצרפת

עודכן: 27 באפר׳ 2020

ינואר:

New Years Day

יום תחילתה של השנה החדשה חל ב- 1 בינואר. פריז של ה- 31 לדצמבר מלאה בנשיקות, בברכות של שנה טובה ובמופעי זיקוקים בשמיים.Fete des Rois (Epiphany)

יום זה מצוין ביום ראשון הראשון שלאחר יום השנה החדשה. יום התגלות זה נקרא "חג המלכים" וסימן ההיכר שלו הנו עוגת מרציפן ובה הפתעה בצורת דמות קטנטנה. במידה ובחרתם את החתיכה אשר בה מוחבאת ההפתעה, נפלה בחלקכם הזכות להיות מלך או מלכה ליום אחד.


Nouvel an Chinois (Chinese New Year)

מידי שנה חוגגת הקהילה הסינית בצרפת את יום השנה הסיני עם תהלוכות רחוב מרהיבות, אוכל טוב והופעות בידור ברובע הסיני. לרוב נערך הפסטיבל בסופו של ינואר.אפריל:

Marathon de Paris

המרתון הפריזאי מתקיים בכל שנה באפריל, בסוף השבוע השני של החודש. מדובר במרתון פופולרי ביותר בעיקר בקרב ישראלים ולכן רבים פוקדים את פריז במהלכו. Good Friday

מתקיים יומיים לפני יום ראשון של פסחא. נוצרים רבים ברחבי צרפת פוקדים את הכנסיות לציון והנצחת צליבתו של ישו, בעיקר באזור אלזס ולורן. עבור התיירים, זהו יום שיתאפיין בעיקר בבעיות חנייה סמוך לכנסיות הערים.


Easter

ידוע לנו בשם "חג הפסחא", מציין את תחייתו של ישו עבור הנוצרים. זהו יום המלווה בטקסים דתיים בכנסיות ואיחודים משפחתיים. מנהגים ידועים בחג הם ציור על ביצים, אכילת שוקולד והחבאת ביצים לילדים על ידי ארנב הפסחא (מנהג אשר מזכיר מעט את החבאת האפיקומן). חיי הציבור שקטים ביותר ובתי עסק רבים אינם עובדים.

Easter Monday

מתקיים יום אחרי חג הפסחא. מדובר ביום חג עבור הצרפתים ולכן ביום חופשי זה, כל אזור מקיים מנהגים ואירועים משלו בהם המקומיים לוקחים חלק. בקורסיקה למשל, מקיימים תהלוכה צבעונית מרשימה ואילו באזור הרי הפירנאים מכינים אומלט ענק מ- 15,000 ביצים. מבחינת חיי הציבור, דואר, בנקים, חנויות ובתי עסק רבים כמו מסעדות ובתי קפה (מחוץ לאזורים המתוירים), כולם יוצאים לחופש. ברוב המקומות, התחבורה הציבורית ממשיכה בסדרה.


מאי:

Fete du Travail (Labor Day)

ה- 1 במאי מציין את היום בו חוגגים את זכויות העובדים. הוא גם מציין את היום בו קיבל המלך צ'ארלס הרביעי בצרפת שושנת עמקים, פרח אשר החליט להעניקו בכל שנה באותו התאריך, לנשים בחצרו. המלך לא תיאר לעצמו כי החל הוא מסורת ארוכת שנים וכי עד עצם היום הזה, מנצלים הצרפתים את ההזדמנות להעניק לאהובים שלהם את הפרח היפה. 


Victory 1945 (V-E Day)

יום זה חשוב מאוד עבור הצרפתים שכן חוגג הוא את סיומה של מלחמת העולם השנייה ואת חירותם של הצרפתים. בתאריך ה- 8 במאי 1945, הכריז הגנרל שארל דה גול על סיומה של מלחמת העולם השנייה בצרפת. מיום זה ואילך מציינים את בכל שנה את חירותה של צרפת בתאריך ההכרזה של דה גול. מאחר ומדובר ביום חג ציבורי, רוב בתי העסק סגורים ואף מסעדות ובתי קפה (מלבד האזורים המתוירים). 


Ascension

יום הנחגג 39 ימים אחרי חג הפסחא. לפי האמונה הנוצרית, יום זה מציין את עליית ישו לגן העדן לאחר צליבתו ותחייתו מן המתים. חלק מן הקהילה הנוצרית פוקדים את הכנסיות לדרשות מיוחדות. לעומת זאת, עבור אחרים מדובר בהזדמנות נפלאה לבילוי בחיק המשפחה תחת כיפת השמים האביביים. מלבד האזורים המתוירים, מסעדות ובתי קפה סגורים וכמובן גופים כמו בנקים ודואר.


Lundi de Pentecote (Whit Monday)

חג השבועות הצרפתי נחגג ביום שני בתאריך לא קבוע (לעתים בתום מאי ולעתים בתחילת יוני) אולם מסמל הוא את תום עונת הפסחא. צרפתים רבים בוחרים לבלות את היום בחיק משפחה וחברים, ובפיקניק בפארק בשעות הצהריים. עסקים כמו בתי דואר ובנקים סגורים.


Bordeaux Jazz Festival

באופו מסורתי מארחת בורדו מידי שנה בסביבות החודש מאי, אמני ג'אז רבים המגיעים להופיע בפני קהל צופים גדול. הפסטיבל פופולרי מאוד ומעניין מאוד בגיוונו.


Le Festival de Cannes

פסטיבל קאן הנו פסטיבל קולנוע פופולרי ביותר הנערך מידי שנה בחודש מאי בעיר קאן בדרומה של צרפת. את הפסטיבל פוקדים כוכבי קולנוע רבים, מפיקים ובמאים, עובדה המסבירה את היותו מסוקר בכל העולם. הפסטיבל סגור לקהל הרחב.


יוני:

Gay Pride

פריס הרומנטית מארחת מידי שנה בסופו של חודש יוני למעלה מ- 500,000 סקרנים הבאים לקחת חלק בתהלוכה הגאה. היום הצבעוני הזה מלווה במסיבות, נשפים ועוד מגוון של אירועים ברחבי עיר האורות.


יולי:

Bastille Day

ה- 14 ביולי מציין את היום בו חוגגים הצרפתים את תרבותם. אירועי ענק רבים מתקיימים בתאריך זה כולל תהלוכה צבאית בפריז בשאנז אליזה, מסיבות וזיקוקים. עסקים רבים סגורים ביום זה ודרכים רבות נחסמות בשל התהלוכות (בעיקר בפריז).


Festival 'Aix en Provence

מדובר בפסטיבל יפהפה ומלא בתרבות המתקיים מידי שנה באקס-אן-פרובאנס, המארח אמנים מרשימים ומוכשרים. הפסטיבל אורך כשלושה שבועות ומכיל מופעים הקשורים בעיקר לעולם המוזיקה כמו קונצרטים, אופרות והקראת שירים.


Tour de France

ה"טור דה פראנס" הנו מירוץ האופניים היוקרתי ביותר בעולם. המירוץ מתקיים מידי שנה בחודש יולי בכל רחבי צרפת כאשר מצטרפים אליו מיטב רוכבי האופניים מכל רחבי העולם. המירוץ מתקיים משנת 1903 ומדובר באירוע תקשורתי עצום המסוקר בכל העולם.


אוגוסט:

L'Assomption de Marie (Assumption of Mary)

ב- 15 באוגוסט חוגגים הקתולים את אמונתם כי רוחה וגופה של מריה הקדושה, הגיעו אל שערי גן העדן. זהו יום חשוב בכנסיות ומהווה הוא יום חג ציבורי. באזורים כפריים ניתן יהיה להיתקל בלא מעט פסטיבלים, תהלוכות, ירידים ואירועים ספורטיביים.


ספטמבר:

Festival d'Automne a Paris

פסטיבל הסתיו של פריז הנו פסטיבל יפהפה המכיל אמנות מודרנית בהתגלמותה. הפסטיבל מתקיים מידי שנה בחודש ספטמבר ואורך עד דצמבר. הוא מקיים למעלה מארבעים אירועים המושכים קהל צופים של למעלה מ- 100,000 איש.


אוקטובר:

Nuit Blanche (White Nights)

במהלכו של לילה אחד בחודש אוקטובר, נותרים כל המוזיאונים, הספריות הכנסיות והמונומנטים פתוחים. מסורת הלילה הלבן הזו משאירה את כולם ערים בבתי קפה, מסעדות, מסיבות ואפילו את התחבורה הציבורית. בבוקר מוקדם, מארגנות העיריות השונות ארוחות בוקר לשורדים את הלילה.


Fete des Vendanges (Wine Harvest Festival)

יקביה של מונמארטר, כרמיה היחידים של פריז, מציגים את תוצרם באירוע שנתי של טעימות, הופעות ופסטיבלים. האירוע מתקיים בסוף השבוע הראשון של אוקטובר.


נובמבר:

La Toussaint (All Saints' Day)

מתקיים ב- 1 בנובמבר, יום הקדושים מוקדש לכיבוד כל הקרובים והקדושים אשר אינם בחיים. צרפתים רבים מבקרים בכנסיות לדרשות מיוחדות, ובבתי קברות להנחת זרי פרחים. בתקופה זו גם יוצאים התלמידים לחופשת סתיו קצרה.


Armistice 1918

בתאריך ה- 11 בנובמבר מציינים ומכבדים הצרפתים את כל אלו אשר נספו ונפצעו במהלך מלחמת העולם הראשונה ובשאר המלחמות. מדובר ביום גדוש בטקסים אותו לוקחים הצרפתים ברצינות יתרה.


Festival de Danse de Canne

מדובר בפסטיבל מחול המתקיים אחת לשנתיים בעיר קאן שבדרום צרפת המארח להקות מקומיות וזרות כאחד. לרוב מתקיים הפסטיבל בסוף נובמבר ואורך כחמישה ימים.


Le Festival Cheries-Cheris

פסטיבל סרטים הומו- לסבי המתקיים מידי שנה בפריז. מדובר באירוע חשוב ביותר לקהילה הגאה שכן מקרין הוא מגוון של סרטים פורצי דרך הנוגעים לקהילה.


דצמבר:

Noel (Christmas Day)

נוצרים רבים בצרפת חוגגים את יום היוולדו של ישו ב- 25 בדצמבר. רבים עושים זאת על ידי בילוי שקט בחיק המשפחה והחברים. ניתן לראות בבתים רבים את עץ האשוח המואר ולהבחין ברבים הפוקדים את הכנסיות לדרשות מיוחדות. 


3,213 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page