top of page

בתי כנסת

Grande synagogue de paris
בית הכנסת הגדול והראשי של פריז נמצא ברובע התשיעי. מרהיב ביופיו ומכיל 1800 מקומות ישיבה,  בית הכנסת בנוי על שטח אחוזתו לשעבר של נפוליאון בו התגורר בשנת 1796 כאשר התחתן עם ג’וזפין וניתן ב-1802 כמתנת חתונה לאחיו לואי. בית הכנסת החל להבנות בשנת 1867 במצוות נפוליאון השלישי, ע'י עיריית פריז ובעזרתו של הברון רוטשילד, ועל העבודה הופקד האדריכל  אלפרד פיליבר אלדרוף. אחרי שנים של דחייה בעבודות בית הכנסת נפתח לציבור בשנת 1875. פרט מעניין הוא שבמקור הכניסה הראשית הייתה אמורה להיות ברחוב הרחב המקביל-Châteaudun אולם הקיסרית יוג'ין אשתו של נפוליאון השלישי לא הייתה שותפה להתלהבותו של בעלה מהיהודים וגם בתור קתולית ספרדייה מכך שהכניסה הראשית תהיה בין 2 כנסיות גדולות באותו רחוב: טריניטי ונוטר דם דה לורט. 
באפריל 1890 אלפרד דרייפוס נישא בבית הכנסת הגדול לאשתו לוסי ע'י הרב הראשי לצרפת.
רישום לארוחת שבת.

כתובת: 44 Rue de la Victoire

Synagogue Buffault
בית הכנסת המרהיב בופול נמצא גם הוא ברובע התשיעי בנוסח ספרדי-פורטוגזי. בית הכנסת הוקם ע'י הפטרון והנדבן הידוע דניאל איפלה- אוסיריס ברחוב שנושא אותו שם ועל שטח שפעם אכלס אולם ריקודים מפואר.בית הכנסת פתח את שעריו בשנת 1877 ומכיל 900 מקומות ישיבה. חלונות רוזטה מפוארים, ארון קודש גדול, קשתות מרהיבות ולוחות הברית זהו בית כנסת מפואר שאותו תכנן האדריכל Stanislas Ferrand כאשר על עיצוב הפנים היה אחראי Albert Philippe . אם מזדמן לכם להכנס פנימה חפשו את שלט ההנצחה מאבן שאוסיריס התעקש להציב וגרם למחלוקת עם מועצת הרבנים לגבי כמה שמות שודאי מוכרים לכם- ברוך שפינוזה הפילוסוף הנודע שעורר מחלוקת והשני היה היינריך היינה הסופר הגרמני הנודע שהמיר את דתו לנצרות. כנסו לקישור לפרטים על שעות פעילות. הלצת המדריך בפריז כנסו להתרשם !
כתובת:  Rue Buffault 28, 75009

 

Synagogue des Tournelles
בית הכנסת טורנל במארה רובע רביעי הוא בית כנסת גדול ומרהיב נוסף בפריז. חתונות, בריתות ובר/בת מצווה, תפילות שבת ושיעורי תורה. בית הכנסת נפתח לציבור בשנת 1876 בתקופת שלטונו של נפוליאון השלישי כמו רבים אחרים, ובמקום עמד לפניו בית כנסת אחר אשר כלה בשריפה. גם כאן הכניסה הראשית היא לרחוב טורנל הצר בגלל סירובה של הקיסרית יוג'ין לאפשר את חזית בית הכנסת לכיוון פלאס ווז' המוכרת והנפלאה. בהמשך נוצר בית כנסת שני ומשכנו של הרב הראשי של צרפת מעל הכיכר שנקרא בית הכנסת Synagogue Charles Liché וכך גם לא נפגמה החזית האחידה של הבניין שנמצא במס 14 ולאורכו אסורה החניה ונמצא מחסומים תמיד. Marcellin Emmanuel Varcollier הוא הארכיטקט שעליו הוטלה משימת הבניה, ומה שמייחד אותו הוא שילוב עבודות הברזל מסדנאות ברזל אשר נעזרו גם בנסיונו של המהנדס גוסטב אייפל אומן הברזל. זהו בית הכנסת השני בגודלו בפריז.
כתובת: 21bis Rue des Tournelles

 

Synagogue de Nazareth
בית הכנסת נצרת נמצא ברובע השלישי של פריז ונחשב לעתיק מבין בתי הכנסת הגדולים של פריז והוקם בשנת 1852. שטח בית הכנסת נקנה בשנת 1819 ע'י קהילת היהודים ששני בתי כנסת עתיקים יותר נסגרו עקב דרישתם של בעלי האדמה. לאחר שקיבלו אישור מהמלך לואי ה 18 לבניית בית כנסת, החלו עבודות ובנייתו הסתיימה בשנת 1822. בעיות תכנוניות וכשלים התגלו במבנה עד שנסגר ע'י המשטרה ונהרס ב 1850. במקום הוקם בית כנסת החדש שאותו אנו רואים היום במימונו של הברון ג'יימס רוטשילד.
השחקנית המפורסמת ראשל גם הייתה נמנית על באי בית הכנסת לחצו על שמה לסיפורה המופלא.
את מקהלת בית הכנסת אימן במשך חצי שנה המלחין הגרמני הנודע אופנבך Jacques Offenbach

כתובת: 15 Rue  Notre Dame de Nazareth

 

Agoudas Hakehilos Synagogue
בית כנסת שרובינו עברו על פניו כשטיילנו במארה ברחוב pavee דקה הליכה ממטרו סן פול. מה שלא הרבה יודעים זה שאת בית הכנסת הזה תכנן באופן מפתיע האדריכל המפורסם הקטור גימארד והוא נבנה בשנת 1913
כתובת: Rue Pavée 10 paris 75004

Ohel-Moché
כתובת:  Rue de Thionville 2 paris 75019


‎Chabad Champs Elysees
כתובת
: Av. des Champs-Élysées 122, Paris, 75008

אורתודוקסי, נוסח האר"י

‎Berith Shalom Synagogue
כתובת
: Rue Saint-Lazare 18 Paris 75009

אורתודוקסי, נוסח האר"י

‎Beit Chabad Rue Petit
כתובת
: Rue Petit, Paris 47, 75019 

אורתודוקסי, נוסח האר"י

‎Bnei Akiva
כתובת
: rue de Lorraine 12 Paris 75019  
ספרדי-אשכנזי

Mekor Chaim
כתובת
: Rue Compans, Paris, 75019

אורתודוקסי, מזרחי


Synagogue Ozar Hatorath
כתובת
:  Rue de l'Orillon 40 paris 75011

 

Acip Synagogue de Belleville
כתובת
: Boulevard de Belleville 120 paris 75020

bottom of page